fallback

Варуфакис: Шойбле искаше Grexit още през 2012 г.

Гръцкият министър продължава да очаква споразумение с кредиторите в началото на следващата седмица

18:50 | 04.07.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис обвини своя германски колега Волфганг Шойбле, че се е стремял от дълго време да накара Гърция да излезе от еврозоната.

„Още през 2012 г. г-н Шойбле даде да се разбере, че той би предпочел Grexit", заяви Варуфакис пред Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Сред представителите на кредиторите Шойбле поне открито следва най-тежкия курс в спора за дълга с Атина. В Германия това поведение му носи високи стойности на одобрение от страна на обществото, докато в Гърция лицето му е отпечатанo върху безброй плакати на онези, които настояват за гласуване с "Не" на предстоящия референдум.  

В интервюто си за Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Варуфакис отново показва увереността си, че тази неделя гърците ще предпочетат да гласуват с "не". И че неговото правителство ще продължи да съществува и след референдума. "Знам, че германското правителство би искало да се случи друго, но гърците - вероятно не. Те ни имат доверие", каза Варуфакис.

Без значение как ще завърши референдумът, в началото на следващата седмица ще има споразумение между Гърция и нейните кредитори, счита финансовият министър. „Очаквам, че ще имаме споразумение в понеделник", каза той, „независимо от това дали референдумът ще бъде спечелен от "да“ или „не". При победа на "Да" споразумението ще следва желанията на институциите (бившата Тройка). „Не ги слушайте, като казват, че предложението вече не е на масата. Разбира се, че е все още там, защото това е точно онова, което те искат". 

И един ден преди референдума Варуфакис запазва обичайното си високо желание за медийни изяви. И реагира с остри думи срещу кредиторите. „Онова, което те правят с Гърция, има едно име – терор", заяви Варуфакис пред испанския вестник El Mundo: „Това, което Брюксел и Тройката искат днес, е, „Да" да победи, така че те да могат да продължат да унижават гърците. Защо те ни принудиха да затворим банките? С цел да се събуди страх сред хората", добави министърът.

В същото време ръководителят на европейския спасителен фонд Клаус Реглинг заяви в забележително подробно интервю за гръцкия вестник Kathimerini, че една евентуална нова програма за помощ за Гърция според него не трябва да е по-строга, отколкото предишните програми. „Гърция трябва да продължи реформите, но необходимите мерки във фискално отношение и в областта на конкурентоспособността, са много по-малки, отколкото в миналото".

В неделя гръцкото общество ще трябва да гласува в референдум за това дали страната трябва да приеме предложенията на кредиторите в замяна на още финансова помощ, или да ги отхвърли. Властта в Атина пледира за „Не“, докато проевропейските опозиционни партии настояват да се гласува с „Да“. Според обществените проучвания резултатът е близък. Над 10 млн. гърци ще имат право да гласуват в неделя, като поне 4 млн. трябва да участват, за да се счете референдумът за валиден.  

Как изглежда страната часове преди началото на референдума вижте в галерията!

 Всичко по темата за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:54 | 09.09.22 г.
fallback